Koncert „Inovroclaviensis Cantans” na „Poznańskiej „Skałce”.

W dniach od 10 do 13.09.2015  Poznań będzie chóralną stolicą Polski. W Poznaniu  odbywać się  będzie VIII Krajowy Kongres Polskiej Federacji Pueri Cantores w którym uczestniczą  22 młodzieżowe chóry polskie i gościnnie  chór z Niemiec. Ogółem do Poznania przybędzie ponad 800 młodych artystów,  również goście z Polski i delegacje chórów z Europy. To jest wielkie wydarzenie o wymiarze historycznym i odbywać się będzie pod hasłem „Ad Fontes” czyli powrót Do źródeł. Kongres  podzielony jest  na cztery panele, które ściśle nawiązują do 1050. rocznicy Chrztu Polski – do źródeł wiary (Ad Fontes Fidei), do źródeł muzyki (Ad Fontes Musicae), do źródeł społeczności (Ad Fontes Populi) oraz do źródeł historii (Ad Fontes Historiae).

W sumie odbędzie się 6 koncertów. Pięć w ramach „Noc Chórów – Ad Fontes Musicae”  oraz   światowe prawykonanie „Kantaty Ad fontes”  Bartosza Chajdeckiego, kompozytora muzyki do serialu „Czas Honoru” i filmu „Bogowie”.  

Inovroclaviensis Cantans” z MDK im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu wraz z dwoma chórami (z Warszawy oraz Poznania)  ma koncert w świątyni  na Wzgórzu Św. Wojciecha, znajdującym się na Trakcie  Królewsko-Cesarskim Poznania. Kościół pw. Św. Wojciecha ma gotycką bryłę oraz renesansowe zwieńczenie fasady. Wystrój wnętrza nawiązuje stylistyką do kościoła mariackiego z tematami ludowymi, maryjnymi, narodowymi, a w podziemiach  świątyni znajduje się wzorem Krakowa „Poznańska Skałka”. Pochowano w niej wiele wybitnych osobistości: generałów napoleońskich, poznańskich naukowców, społeczników, artystów i polityków. Szersze informacje o świątyni, kongresie i koncercie są na www.inovroclaviensis.pl  Zapraszamy. Wyjazd i pobyt „Inovroclaviensis Cantans” na  „Ad Fontes” w Poznaniu finansują rodzice chórzystów.

nch