Ogólnopolska msza święta dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II

W niedzielę 04 maja 2014, o godz. 10.00 chóry Inovroclaviensis Cantans i Prymasowski uświetnią śpiewem liturgię ku czci Św. Wojciecha u stóp Bazyliki Archikatedralnej w Gnieźnie.

chor3

W tym roku będzie to również Ogólnopolska msza św. dziękczynna za Kanonizację Papieża Jana Pawła II z udziałem dostojników kościelnych i świeckich z kraju i zagranicy . Msza św. będzie transmitowana na cały świat przez TV Polonia.

Chór Prymasowski wywodzi się z kapel istniejących w gnieźnieńskiej katedrze już w XIV wieku, a jako etatowy zespół „Capella Musices Ecclesiae Metropolitanae Gnesnensis” działał od 1629 roku. Wskutek reformy cecyliańskiej w 1914 roku ówczesny dyrektor muzyki ks. Stanisław Tłoczyński rozwiązał orkiestrę katedralną, rozbudowując chór. Odtąd muzykę w katedrze wykonywał Chór Archikatedralny, który z inicjatywy Prymasa Polski ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przyjął nazwę Chóru Prymasowskiego. To jedyny zespół mieniący się tą nazwą i związany bezpośrednio z każdym kolejnym prymasem. Dyrygenci chóru są mianowani przez arcybiskupów gnieźnieńskich. Od 2008 chór koncertuje pod dyrekcją ks. kanonika Dariusza Sobczaka z towarzyszeniem organisty katedralnego Ryszarda Superczyńskiego. Chór w tym roku obchodzi jubileusz 100-lecia swego istnienia. 

Chór Inovroclaviensis Cantans Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu pod dyrekcją Izabeli Szyma-Wysockiej i Danuty Szyma reprezentuje powiat inowrocławski, Międzynarodową i Polską Federację Chórów Pueri Cantores. W tym chór roku obchodzi 35-lecie działalności koncertowej razem z zespołem kameralnym Musica Antiqua Inovroclaviensis prowadzonym pod tym samym kierownictwem artystycznym.